Szegény gazdagok

Ez volt a Szegénység blog. És most újrakezdtem.

szegenygazdagok @ gmail . com

Friss posztok

Utolsó kommentek

  • adele: @loláb: 2013-ban olvasva ezt... vegyünk fel devizahitelt, mert az jó lesz... ne törlesszünk elő...... (2013.05.03. 22:26) Stoppolás
  • Zabaalint (törölt): @Kiszámoló: A matematika inkább alul van súlyozva a közgazdász képzésben. A megoldás nem az, hogy... (2013.01.30. 12:23) Lébecoló diákok
  • suzildi (törölt): Én is régebben olvastalak... :) (2013.01.04. 08:53) Új alapok
  • kvp: "nem becsülhető, hogy adott szakmából mennyi kell jövőre vagy öt év múlva." Orvosbol, tanarbol ke... (2012.12.21. 04:46) Lébecoló diákok
  • BA2017: @kvp: Régen tervgazdaság volt, becsülhető volt a munkaerőigény, ma piacgazdaság van, nem becsülhet... (2012.12.20. 21:23) Lébecoló diákok
  • Utolsó 20

Feedek

A Péter szerintem nem haragudna...

2008.09.10. 19:00 Szegényember felesége

Titokzatost érzékeltünk a szegénységhez való viszonyunkban, valami nem rendeset. Gyakorlatilag, így láttuk, szegények voltunk, szegényes a ruházatunk (sokáig úgy tudtuk, a gyerekruhák eleve használtak, új ruha nincsen is), nem jártunk nyaralni, kopottak a szőnyegek, ritkán van hús, csirke szinte sose – de mi erre sose gondoltunk! Rosszul kezdtem tehát: nem láttuk mi ezt a szegénységet, részint eltakartatott előlünk, anyánk eltakarta, részint meg megvolt mindenünk, ami nyilván azt jelentette, hogy ami megvolt, azt véltük mindennek. Apánk nem gondolt rá, mi nem vettük észre, az egyensúlyt anyánk tartotta fönn: nem szerette volna veszni hagyni a szegénységgel járó erkölcsi micsodát. Ha már robotol, mint a barom, legalább sajnálják. Vagy még ennél is kevesebbet kívánt: ha már robotol, mint a barom, legalább. Ha már. 
Mégis voltak jelek, amelyek arra utaltak, hogy ez a gyakorlati szegénység homályos alapra épül. Hát már maga a főzés! Mert jó, hogy szegényes, de hogyan szegényes! Ne kerteljünk, anyánk az előételek rabja volt. Még a kitelepítésben is. Az előételügyet osztálytársaink előtt egyszerűen letagadtuk. Minek reménytelen magyarázkodásokba bonyolódni. Kapros túróval töltött paprika, paradicsom, vagy csak egy főtt hagyma majonézzel, májkonzerv tejföllel, kakukkfűvel följavítva, egy kis valami. Forma. Anyánk mindenből tudott valamit csinálni, illetve nem valamit, hanem szépet. Az élet minden területén harcot folytatott a csúfsággal, a formátlannal. Kecsketejből, búzadarából kemény tejbegrízt, amit kisimított, megsütött, karikákat vágott belőle, s azt feltornyozta, a karikák közé meg lekvárt tett. Ez volt a Bábel tornya. Ekkor összevissza beszélhettünk, részint nyilvánvaló ökörségeket, részint halandzsanyelven (nyilvánvaló bölcsességeket). Kacsa sans orange. Ki kér még a szanzoranzsból? (A deklasszált humor.) Szóval előétel és dolce. Dolcse. 
– Egy kis dolcse? Pur la bon buss.
Mindig elhangzott ez a kettős mondat, mintha döntenünk kéne. 
De már a paradicsomlevet nem tudtuk letagadni, borssal, szerecsendióval, gyömbérrel, ha volt, narancshéj reszelékkel. Mi nagyon szerettük. A barátaink fintorogva otthagyták. 
– Micsoda úri pofátok van?!  Itt mintha lett volna valami úri gőg bennünk, büszkék voltunk az ízlelőbimbóinkra.  Noha időnként mi is anyánk szemére vetettük, hogy túl úriasan főz. Nehéz volna megmondani, mit értettünk ezen. Talán hogy a krumplileves nálunk nem olyan jó zsíros, és nem úsznak benne nagy hagymadarabok, mint „idegenben”, hanem sápadt, tejfölös. Franciás, állította anyánk. Hagymalevest is kaptunk. A húsokhoz, ezt se láttuk sehol másutt, kis édes kontraízt, például sült gyümölcsöket, vagy a legendás „szósz pikant”-ot, mindközönséges mustár mindközönséges lekvárral. 
És hát a legsúlyosabb: az ezüst evőeszközök. Hogy mi mindig, nemcsak vasárnap vagy ünnepen, ezüsttel ettünk. 
– Mért? 
– Mert nincs más – vigyorgott apánk, anyánk meg a fejét csóválta. Benne is maradt a kezünkben az ezüst súlya. Vendégségben, napköziben mintegy át kellett állnia a kezünknek az alumíniumra. 
– Mi van, nem tudtok rendesen enni?! – mert a túl könnyű kéz kapkod, kilötyböl, ledisznóz. Hallgattunk. De aztán lebuktunk. A strandon. Az még ezüsteszcájg nélkül is lebukás lett volna. 
Szinte az egész nyarat a házunkkal szemben lévő strandon töltöttük, reggel ki, zárórakor be. Lehetett volna a büfében enni, de az drága, lehetett volna, ahogy uzsonnát az iskolába, kenyeret magunkkal vinni, vajas paprikást, olykor meg is történt, mindegyik külön szalvétába csomagolva, de délben meleget kell enni. Ha lehetett, mi tizenkét órakor ettünk, ezt hoztuk a kitelepítésből, faluról; harangszó, ebéd, évszázadokon át. Vagyis tizenkettőkor abbahagytuk, amit épp csináltunk, focit, úszást, csajozást, és mentünk a kerítéshez, ahol anyánk már várt az ételhordóval, mert enni kell, és enni rendesen kell, meg kell adni a módját, az egyik rekeszben tehát nem étel volt, hanem szalvéta meg a házban föllelhető egyetlen eszcájg, ama ősi. Ültünk testvérek egymás mellett, ezüstkés, ezüstvilla – ami a félmeztelen testek közt még abszurdabbul vette ki magát –, jöjj el Jézus, légy vendégünk, áldd meg, amit adtál nékünk. Körben a barátaink finoman fitymálva figyelték a kapros zöldbabsalátát(!). 
Ezek az ebédek nem segítették összeforrásunkat a dolgozó nép tömegeivel.

9 komment

Címkék: irodalom étel szegénység ennivaló vendégszöveg előtel

A bejegyzés trackback címe:

https://szegenygazdagok.blog.hu/api/trackback/id/tr5656372

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

én 2008.09.11. 06:13:13

Gyerekkorunkban (ó, áldott hatvanas évek) egészen másként voltak ezek a dolgok. Nagyanyám szigorú rend szerint főzött, melegítőben-köpenyben jártunk iskolába, kék papírba voltak csomagolva a könyvek és a füzetek, stb, stb. Az egyik unokatestvéremnek volt autója, de nem szerettem beleülni, mert rosszul lettem öt perc után. A luxus csúcsa az volt, hogy amikor nagyanyámmal a közeli városba mentünk mondjuk az sztk-ba, akkor visszafelé a cukrászdában megettünk egy krémest. Igazán kényeztetve éreztem magam. A hetvenes években, középiskolás koromban sem éreztem semmit. Pedig kollégista voltam, zsebpénzem szinte semmi, de még mindig köpeny, egyen-kék-papír, örökölt cucc, és mérgelődés, mert hirtelen kinőttem a cuccaimat. De az ország akkori egyik elitiskolájában az elit osztálytársak nem a kinőtt nadrágomat csúfolták, hanem azt figyelték, hogy hogy lehet ilyen tempóban nőni, és naponta megmértek és fogadásokat kötöttek. Volt olyan nap, hogy 4 milimétert nőttem délutántól reggelig.Főiskolás koromban dolgoztam, és én voltam a krőzus. Külföldre jártam, (Lengyelország), és könyveket vásároltam. Aztán munka, család, gyerekek, 81-től, és a zsonglőrködés. De a gyerekek szerették. Valahogy mostanában gond ez, vagy nem is tudom. Tényleg belül van a zűrzavar, ahogy valaki mondja. Hál'istennek, a gyerekeimnek sem központi probléma a pénz. Ha van van, ha nincs nincs, fontosabb, hogy azt csinálják, amit szeretnek.

employee · http://kirugtak.blog.hu 2008.09.11. 07:45:58

Sz f

az irodalom és vendégszöveg tag-ek mit takarnak?
Forrás, hivatkozás, idézőjel hol maradnak?

"Apánk még élt, káposztás laskát evett a bunkerban egy piros lábasból, kanállal, mert a tányérokat is elástuk. Misanyink az egészet megette volna, de apánk csak beszélt közben, nem evett, ezen nagyon csodálkoztunk, hogy lehet úgy enni, mert addigra már én is megettem volna, de mi már ettünk, azt kellett mondani."
Tar Sándor: Apánk még élt/Lassú teher

Valahogy így...

boszor 2008.09.11. 12:55:19

én, nem belül van a baj, azaz pontosabban nem belülről jön. Kívülről jön az örökös macera, hogy fogyassz, fogyassz, fogyassz, költs pénzt, ha meg nincs, nyomi vagy, ciki vagy, fogyatékos vagy. Folyton az orrod alá dörgölik nagyon változatos módszerekkel.

Olyan durva, hogy többé nem az a low budget nyaralás, hogy sátorral a hegyekbe. Nem, a low budget azt jelenti, hogy mikrobusszal megyünk Görögbe vagy Horvátba, nem személygépkocsival, mert akkor kevesebb a benzinköltség.

Vagy hogy a könyvből luxuscikk lett, mert nincs többé drága és filléres kiadás is ugyanabból, hanem minden csak keménykötésben, aranyozva, méregdrágáért. Aztán hogy kinyitod és belül vécépapír, vagy végigolvasod és közben szétesik, az mellékes.

Nehéz ezeket kizárni: vagy azt csinálod, hogy csak olyannal barátkozol, aki szegényember, mint te, vagy folyton be kell csuknod a szemed. Például amikor a te középkategóriás üveg borod, amit vendégségbe vittél ajándékként, ott marad kóstolatlan, mert a többiek mondjuk whiskyt hoznak literesleg.

Nem csoda, ha az emberek keserűek, szomorúak, dühösek.

én 2008.09.11. 13:38:12

boszor, mégiscsak belülről jön, mert felőlem fején foroghat az egész külvilág ...
Soha, semmit nem vettem még reklám miatt. Soha, semmit, na esetleg Kinder pinguit (kedvencünk, mert olyan hűs...) egyszer, mert nem ízlett.
Sőt, kolléganőmmel, aki az ilyen-olyan szigeti nyaralást mesélte el, igazán örömmel végignézegettem a képeket, hogy milyen szép helyen jártak anélkül, hogy az irigység legkevésbé megérintett volna. Arra is csak később jöttem rá, hogy meg kellett volna pukkadnom.Nem csak egyedül vagyok ilyen. (Azóta sem mesélnek pukkasztásos történeteket nekem, mert nincs miért.)

Dr. Otto Von Schnitzelpusskrankengescheitmeyer 2008.09.11. 15:48:48

Nemköll tévét nézni.
soha, semmilyet. Sorozatfüggőknek ott a torrent, reklám nélkül, hazug bulvárhiradók nélkül.
Nem köll tévét nézni. Add el, vegyél belőle szélessávot.

Red Velvet 2008.09.11. 16:16:28

Ez a dolog az ezüsttel kísértetiesen így volt nálunk is. Folyton égtem miatta a haverjaim előtt, akárcsak a halkés meg a szószos tál miatt. Még csigafogónk is volt, el is terjesztették, hogy csigát zabálunk esténként. De kellett a súly a kezünknek, most sem esik jól a könnyített fémkanalakkal enni.

drhlaszlo · http://kskozlony.blog.hu 2008.09.11. 17:14:30

Hm-hm. Esterházy és a Harmonia Caelestis. Most épp meg nem mondom, hányadik oldal.
Az én nagyszüleim is ki voltak telepítve az 50-es években (osztályidegen+értelmiségi "tartozván tehát a legalsó kasztba" ld: id. mű), nagyjából ott is ez volt. Annyival súlyosbítva, hogy nagypapi diplomáját is elvették, tehát "éllj, ahogy tudsz" alapon éltek a 60-as évekbeli enyhülésig.

Szegényember felesége · http://szegenygazdagok.blog.hu 2008.09.12. 12:28:36

Kicsi.Sati!

Öné a megfejtést, gratulálunk! :)
Egyik kedvenc könyvem!

Zsüli 2008.09.13. 12:21:39

Édesanyámék otthon a mai napig ezüsttel esznek...mert nálunk sincs más. :)
süti beállítások módosítása